Gönderildi Tarafından lider on Nis 22, 2012

Ankara Emniyetinde Hareketli Saatler Yaşandı, Haberler

28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan zanlıların Ankara Emniyeti’nde sorguları sürerken tansiyon rahatsızlığı yaşayan zanlılara, 112 ekipleri müdahale etti.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında dün 5 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 26 zanlının, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmalarına başlandı. Sorgu sırasında emniyet önünde bir ambulans hazır bekletilirken tansiyon rahatsızlığı yaşayan zanlılara, 112 ekipleri müdahale etti. Zanlıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Bu arada dün gözaltına alınan 26 kişinin emniyette olduğu, 1 kişinin ise önümüzdeki saatlerde Ankara’ya getirileceği bildirildi. Zanlılardan emekli Orgeneral Çevik Bir ve emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan’ın, geceyi diğer zanlılardan ayrı bir bölümde geçirdikleri öğrenildi. Zanlıların iki gruba ayrıldığı, alt rütbeli emekli askerlerin sorgularına sabah saatlerinde başlandığı, üst rütbeli emekli askerlerin bulunduğu grubun ise öğleden sonra sorgulandığı kaydedildi. Zanlılara Ankara Emniyeti’nde tabldot verildi. 28 Şubat soruşturması sürecinde gözaltına alınanların, yarın ve pazar günü adliyeye çıkarılmaları bekleniyor.

ÇEVİK BİR’İ YAKAN EMİRLER VE İMZA

Post modern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat sürecine ilişkin operasyonda gözaltına alınan, dönemin 2. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile emekli Tuğgeneral İdris Koralp, 28 Şubat kararlarının uygulanması için hazırlanan “Batı Harekât Konsepti”ne imza atmıştı. Dönemin Genelkurmay Plan Şube Müdürü Albay İdris Koralp, 28 Şubat 1997′deki tartışmalı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yaklaşık 3 ay süren hazırlıkları yürüten isimdi.

Koralp’in emirler doğrultusunda yürüttüğü ve altına imzasını attığı çalışma, 6 Mayıs 1997′de “Batı Çalışma Grubu Eylem Planı” olarak şekillenmişti. “Gizli” ibareli, 19 sayfa ve 32 maddeden oluşan plan, Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildikten sonra dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir tarafından tüm kuvvet komutanlıklarına gönderilmişti. Belgeye göre “siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve medya vasıtasıyla kamuoyunun, olumlu yönlendirilmesinin sağlanması” isteniyor.

Belgede yer alan sistematik emirlerden bazıları şöyle:

*Cumhuriyet’in temel nitelikleri arasında yer alan laiklik ilkesine sahip çıkılması amacıyla laiklik aleyhtarı yayın yapan radyo, televizyon ve yazılı basın neşriyatını takip etmek.

*Siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, kadın ve gençlik teşkilatları,medya vasıtasıyla kamuoyunun olumlu yönlendirilmesini sağlamak, genç nesillerin körpe dimağlarına Cumhuriyet, Atatürk ve millet sevgisi işlenmesi.

*Kuran kurslarının Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde açılıp denetlenmesi için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması.

*Tarikat, vakıf ve cemaatlerin açtıkları Kuran kurslarının kapatılması için yetkili mercileri yönlendirmek. Yasal olarak açılan Kuran kurslarında Cumhuriyet rejimine bağlı din adamlarının görevlendirilmesini sağlamak.

*İrticai faaliyetleri nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) uzaklaştırılanların kamu kurumlarında çalışmasını engelleyecek yasal düzenlemeler yapılmasını sağlamak.

*Şeriatçı kadroların faaliyetlerini kontrol ve takip etmek.

*Hükümet değişikliği fırsatlarından yararlanıp köktendinci kadroları tasfiye etmek.

*İlahiyat fakültesi mezunlarından yararlanmak.

*Vakıf, dernek, yurt, özel okul, dergah gibi teşkillerin varsa bağlı olduğu şirketlerin mali yönden denetimlerini sağlamak.

*TSK garnizon ve personellerinin bu şirketlerden alışveriş yapmamasını sağlamak.

Soruşturma kapsamında evlerinde arama yapılan ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan diğer isimler ise şunlar:

ANKARA

Emekli Kurmay Albay Hüsnü Dağ

Emekli Kurmay Albay Arslan Daştan

Emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu

Emekli Kurmay Albay Sezai Kürşatökte

Emekli Kurmay Albay Ahmet Nazmi Solmaz

Emekli Kıdemli Albay Serdar Çelebi

Emekli Kıdemli Albay İbrahim Selman Yazıcı

Emekli Albay Mustafa Kemal Savcı

Emekli Albay Ziya Batur

Emekli Albay Ruşen Bozkurt

Emekli Albay Mehmet Şinasi Çalış

Emekli Albay Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu

Emekli Albay İsrafil Aydın

Emekli Albay Yahya Cem Özarslan

Emekli Binbaşı Ahmet Aka

Emekli Başçavuş Hamza Özaltun

İSTANBUL

Emekli Tuğgeneral İdris Koralp

Emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut

Emekli Albay Yüksel Sönmez

Emekli Albay Eser Şahan

Emekli Albay Cengiz Çetinkaya

Emekli Binbaşı Salih Eryiğit

Emekli Yüzbaşı Orhan Nalcıoğlu

Emekli Yüzbaşı Mustafa Babacan

Emekli Başçavuş Necdet Batıran

Emekli Başçavuş Aydın Karaşahin

ÇANAKKALE

Emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci

NİĞDE

Emekli Tümgeneral Ümit cheap viagra Şahintürk

ESKİŞEHİR

Emekli Albay Alican Türk

haberler

Yorum Yap

Yorumlar kapalı.